// Google analytics code

За блудната страст – Митрополит Европски Пимен

| November 9, 2015

РАСУДУВАЊE Ниeдна страст нe сe пoбeдува бeз гoлeма бoрба. Блудната страст oтцитe ја нарeклe смрт. Кoга блудникoт ќe сe спаси oд блудната страст какo да вoскрeснал oд мртвитe. Кај oниe кoи живeат вo свeтoт блудната страст сe разгoрува, главнo, oд видувањe, а кај oниe кoи сe пoдвизуваат вo пустината таа страст сe разгoрува oд пoмисла […]

Старец Гаврил Грузиски, страдалник за Христа

| November 4, 2015

Кој вели дека денес не постојат маченици и исповедници за верата во денешно време? Кој вели дека денес не постојат луѓе кои од се’ срце Го сакаат Господа и критериумите на овој свет ништо не им значат? Кој вели дека не постојат храбри луѓе, христијани, кои не се плашат и душата своја да си ја […]

За Чесниот Крст Христов – Архимандрит Партениј Бигорски

| November 4, 2015

Слово на Архимандрит Партениј на Вечерната богослужба во чест на Воздвижението на Чесниот Крст Христов 14/27 септември 2015 лето Господово Му благодарам на Господа, мили мои, што и овој пат нè собра во толкаво мноштво и нè удостои сите заедно да земеме молитвено учество во оваа прекрасна Вечерна богослужба отслужена во чест на Воздвижението на спасителниот Крст […]

Неблагодарам, не, туку Благодарам – презвитер Горан Стојчевски

| November 3, 2015

    Слушајќи го денешното Светото Евангелие, се запознавме со подвигот и на богатиот човек и на сиромашниот Лазар. За некого може ќе биде ова уште една приказна, за некого само утеха и надеж со голема доза на неверување, за некого исправање на некоја социјална човечка неправда овде во светов која почнува во вечноста со замена […]

Органот кој што Го познава Бог – Јеромонах Серафим Роуз

| November 1, 2015

Нашето време е учено да верува во ништо повисоко од човековиот ум и од идеите на тој ум; затоа конфликтите на нашето време се „идеолошки” и затоа Вистината не е во нив. Затоа што вистината е само во живата заедница со живата Вистина, Христос; надвор од Него нема живот, нема Вистина. А Он знае како […]